Hoşgeldiniz.

Işık Neden Yansır, Işığın Yansıma Sebebi Nedir Çevremizdeki cisimleri sahip olduğumuz b duyu organımızla tanıyıp algılamaya çalışırız. Bu organlarımızdan en önemlilerinden birisi de gözümüzdür. Çünkü
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 22      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Işık Neden Yansır, Işık Nasıl Yayılır, Işık Kaynakları, Işığın Yansıma Sebebi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Işık Neden Yansır, Işığın Yansıma Sebebi Nedir

  Çevremizdeki cisimleri sahip olduğumuz b duyu organımızla tanıyıp algılamaya çalışırız. Bu organlarımızdan en önemlilerinden birisi de gözümüzdür. Çünkü etrafımızda meydana gelen bir çok şeyi görerek tanır ve onlar hakkında fikir ediniriz. Görme olayı ise tamamen ışıkla gerçekleşir. Etrafımızdaki cisimlerden bir kısmı ışık yayarak görünürler. (Güneş yıldızlar yanan kibrit lamba ateş böceği ... gibi). Ayrıca ışık yaymadıkları halde ışık kaynaklarından yayılan ışığı yansıtarak görünen cisimler de vardır. (Çiçekler evmasa sıra ... gibi). İşte cisimleri görmemizi sağlayangöze gelerek bize algılatan enerjiye ışık diyoruz.

  Işık Kaynakları

  Hangi ortamda olursa olsun gece ve gündüz kendiliğinden ışık yaya rak görülebilen cisimlere ışık kaynağı denir. Işık kaynakları yapıları- na göre sıcak (akkor) ışık kaynakları ve soğuk (akkor olmayan) ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır.
  Sıcak ışık kaynakları ısı yoluyla ışık yayan (Güneş mum alevi ampul kızgın ****ller gibi) kaynaklardır. Soğuk ışık kaynakları ise elektrik ve manyetik etkilerle ışık veren (Flüoresan lamba ateş böceği gibi) kaynaklardır.
  Üzerine düşen ışığı geçirip geçirmemelerine göre maddeler üç kısım- da incelenir. Üzerlerine düşen ışığı tamamıyla geçirebilen cam su ve hava gibi maddelere saydam maddeler denir. Üzerlerine düşen ışığın bir kısmını geçiren maddelere yarı saydam madde denir. Buzlu cam yağlı kağıt gibi ortamlar da yarı saydam maddelerdir. Bir de ışığı hiç geçirmeyen bakır kitap duvar gibi maddeler vardır ki bunlara say- dam olmayan maddeler denir.

  Işık Nasıl Yayılır?

  Işık kaynaklarından yayılan ışınlar homojen ortam içerisinde doğru boyunca ilerler. Işığın ilerlemesi için ortama ihtiyaç yoktur. Işık homojen saydam ortam içerisinde sabit hızla yayılır ve ışık hızı ortama göre değişir. Işığın boşlukta yayılma hızı yaklaşık olarak saniyede üç yüz bin kilometredir. (c = 3.108 mis) Işık ışınlarının bir yılda gittikleri (946.1012 km) uzaklığa bir ışık yılı denir.

  Tam Gölge - Yarı Gölge

  Kaynaklardan yayılan ışınlar ortamda ilerlerken saydam olmayan cisimler üzerine düşerlerse cisimleri geçemediklerinden dolayı cisimlerin arka tarafında karanlık bölgeler oluşur. Meydana gelen bu karanlık bölgeye gölge denir. Gölgenin şekli saydam olmayan cismin şeklinin en büyük kesiti gibidir. Bunun sebebi noktasal ışık kaynağından çıkan ışığın doğrusal olarak yayılmasıdır. Kare küp şeklindeki cisimlerin gölgesi kare; daire ve küre şeklindeki cisimlerin gölgeleri de Şekil -1 deki gibi dairesel olur.Şekil - 2 deki ışık kaynağından çıkan ışınların hiç düşmediği bölgele re tam gölge kaynağın bazı bölgelerinden ışık düşüp bazı gölgelerin den ışık düşmediği bölgelere de yarı gölge denir. Gece oynanan maçlarda sporcuların üç dört tane gölgelerinin olması yarı gölgeye güzel bir örnektir. Dört gölgenin oluştuğu alana ışık düşmesine rağmen diğer bölgeler daha aydınlık olduğundan o bölgeler yarı karanlık gözükür.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.