Hoşgeldiniz.

Farklı kültürlerde komşuluk ilişkilerinin önemi nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın e ödev Farklı kültürlerde komşuluk ilişkileri Farklı Kültürlerde Komşuluk Kavramının Önemi Farklı kültürlerde komşuluk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 56      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Farklı kültürlerde komşuluk ilişkilerinin önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Farklı kültürlerde komşuluk ilişkilerinin önemi nedir

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Artık ülkemizde de komşuluk önemini yitirmiştir. İnsanlar pc ve tv gibi teknolojik araçlar yüzünden birbirni untmustur. Komşuluğu geçin artık evin içinde anne , baba ve kardeşle olan ilişkilerimizde körelmeye başlamıştır. Önceden böyle değildi, insanlar birbirleriyle sürekli iletişim içindeydi. Akşamları birbirlerine sohbet etmeye giderler, kadınlar sabahları kapı önlerine çıkıp birbirleriyle konuşurlardı. Şimdi ise insanlar o yüksek binalarda oturuyorlar. Yüksek ve korkutucu b,nalar... İnsanlar artık aynı apartmanda oturduğu insnaların yüzünü bile görmüyorlar, birbirlerini tanımıyorlar, insanların sokakta bile elinde telefon var. Yanındaki arkadaşıyla konuşurken bile elinde telefon var. Herneyse arkadşlık ta bu konunun icine girer ama yinede konumuz komşuluk. Eğer türkiyede bile böyleyse batı ülkelerini düşünemeyiz bile.. İnsanlar evden işe işten eve. Devlete hizmet etmek için kendilerini bile unutmuşlardı. Binlar birbirinin içine girecek gibidir ama o binların camını açıp birbirlerinin suratına bakmazlar. Sadece iş. İnsanlar giderek içe kapanıklılığa alışacak. Komşuluk diye bir kavramı torunlarımız hatırlmayabılır. Eskilerdeki olanları bile biz yaşayamıyorsak vay torunarımızın haline diyorum.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Komşuluk değerleri ve insanların sahip oldukları hakların korunması ve bunlara saygı gösterilmesi günümüzde artık amacını yitirmektedir.

  Bununla ilgili bir çok etken vardır. Eskiden mahallelerdeki, sokaklardaki yerleşim genellikle müstakil, bahçeli kişiye özel mülkiyetlerdi. Ancak zamanla sanayileşme ve ticaretin kırsal bölgelerden merkezi yerleşim bölgelerine kayması ile adeta bir iç göç artışının yaygınlaşmasına neden oldu. Tabi bunun akabinde de arsalardan rant sağlanması gibi çarpıcı bir durum ortaya çıktı.

  Eskiden müstakil evlerden oluşan sokaklarda belli sayıda insanlar yan yana, bahçeli evlerde sosyal açıdan birbirleriyle daha yakın ve samimi bir yaşam sürerlerken her anı, acıyı ve mutluluğu birbirleriyle paylaşırken birden bire yeni yapılaşmalarla kopmaya başladılar. O samimi ortamların, paylaşımların yer aldığı sokaklar birbirlerine paralel, karşılıklı birer taş orman olma özelliğine büründü. 100 - 150 kişinin yaşadığı sakin sokaklarda birden bire neredeyse bir köy nüfusuna varan konutlarla dolu bir sokakta yaşam başladı.

  Artık çevremizde yemyeşil bahçeleri olan, çeşit çeşit çiçeklerin yetiştiği evler yerine, önlerinde bir araç yığıntısı, kirlileşme ve gürültüye sebebiyet veren çok katlı apartmanlar ortaya çıktı. Komşuluktan kopan insanlar artık birbirlerine hal hatır sormak yerine, araçlarının park yeri nedeniyle yada çocuklar nedeniyle kavgalar etmeye başladılar. Çok katlı binalarda komşuluk hakları diye bir kavram artık ortadan kayboldu. Birbirlerini rahatsız etmek için adeta yarışan, birbirlerinin haklarına saygı göstermeyen bir topluluk doğdu adeta. Sayısı bakımından bir rakam veremeyeceğim ama her halde bu yapılaşmaların başlamasıyla adliyelerde sırf komşu haklarının ihlali nedeniyle bir sürü davalar açılmaya başlandı.

  Aynı apartmanda oturup daha henüz isimlerini bile bilmedikleri komşulara sahip oldu insanlar. Şimdi yanındaki, altındaki ya da üstündeki komşularını tanımadan, onlara en acil durumlarda yardım için nasıl başvurabileceklerini düşünür oldular.

  Sonuçta da eski bir deyim yavaş yavaş yok olmaya başladı. "EV ALMA KOMŞU AL"


 5. Kayıtsız Üye

  işima yaradı bu yazılar tşk


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.