Hoşgeldiniz.

Yaklaşan Doğum Belirtileri Doğum Sancıları - Doğum Nasıl Başlar - Doğum Sancısı Hakkında Yaklaşan Doğumun Belirtileri İlk bebeklerini bekleyen genç karı-kocaların akıllarından bir türlü çıkmayan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yaklaşan Doğum Belirtileri - Doğum Nasıl Başlar - Doğum Sancısı Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaklaşan Doğum Belirtileri

  Doğum Sancıları - Doğum Nasıl Başlar - Doğum Sancısı Hakkında

  Yaklaşan Doğumun Belirtileri

  İlk bebeklerini bekleyen genç karı-kocaların akıllarından bir türlü çıkmayan bir soru, vardır: "Acaba bebeğin dünyaya geleceği günü, önceden kesinlikle saptamak mümkün mü?" Aslına bakarsanız, bebeğin dünyaya geleceğini günü önceden saptamak, oldukça kolaydır: Son adet kanamasının ilk gününün üzerine 7 gün eklerseniz ve takvime bakarak bu tarihten tam üç ay geriye sayarsınız. Böylece çocuğunuzun doğacağı günü öğrenmiş olursunuz. Ancak bu hesaba denk olarak dünyaya gelen bebek oranı, % 10 dolaylarındadır. Bunun başlıca nedeni, hamile kadının son adet kanamasının ilk gününü tam olarak saptayamamasıdır.
  Sizlere doğum gününün yaklaştığını haber veren bazı belirtilerden söz edelim.
  Yaklaşan doğumun belirtileri

  DOĞUMDAN 4 HAFTA ÖNCE
  En önemli ve kesin belirti, karnın hafifçe aşağı sarkması ve ön tarafının sivrileşmesidir. Hamile kadın, artık daha rahat nefes almakta, elbiseleri vücudunu daha az sıkmaktadır. Nedeni de, ana rahmindeki bebeğin, doğuma uygun şeklini alması, başının aşağı gelecek şekilde dönmesidir. İlk çocuğunu bekleyen kadın, artık ortalama 4 hafta sonra doğumun olacağını anlamalıdır. Daha önce doğum yapmış kadında bu süre, daha da kısalabilir. Karnın aşağı sarkmasından kısa bir,süre sonra göbek düzleşir, hafif çökük bir şekil alır.

  DOĞUMDAN ÖNCEKİ GÜNLER
  Hamileliğin son aylarında, kadınların büyük çoğunluğunda artık kilo artışı görülmez. Aksine, doğumdan önceki birkaç gün içinde, yarım ile bir kilo arası kilo kaybı bile görülür. Bunun nedeni, vücudun su atmaya başlamasıdır. Kadın karnının dakikalarca veya bazen daha uzun bir süre sertleştiğini hissedecektir.
  Yine bu devrede hamile kad-dın, daha sık aralıklarla tuvalete gitme zorunluluğu duyacaktır. Çünkü bebek, başıyle annenin idrar kesesine basınç yapar.

  DOĞUMDAN 48-24 SAAT ÖNCE
  Doğumun gerçekten çok yaklaştığı hususunda en kesin belirti, o zamana kadar rahim ağ-7inı kapalı tutan sümüksel dokudan (mukoza) oluşan tamponun gevşeyerek akmasıdır. Halk arasında buna "İşaret geldi" derler. Bu akıntı kırmızı renktedir. Bu arada ön ağrılar daha kuvvetle hissedilmeye başlanır. İki ağrı arasındaki süre uzundur.

  DOĞUM BAŞLIYOR
  Birdoğumun en önemli belirtisi, ilk açıcı sancılardır. Kuyruk sokumundan başlayan bu ağrılar, karın bölgesine doğru yayılır, bir kuşak gibi hamile kadının bedenini sarar. İlk sancı 20-30 saniye kadar sürer. Sonra gittikçe daha sık ve daha güçlü olarak duyulur. Sancılar arasındaki süreler düzenli olmaya başladığı zaman (her 10 dakikada bir) artık hastaneye gitmenin vakti gelmiş demektir. Doğumun başladığını gösteren en kesin belirti, rahim boynunun aralanmasıdır. Eğer su kesesi patlamışsa, sancılar olmasa bile, doğum başlamış demektir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket, en kısa zamanda hastaneye gitmektir,

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.