Hoşgeldiniz.

Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi Hakkında Bilgi TÜRKİYE'NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİNİN ÖNEMİ Türkiye,dünya üzerinde çok önemli bir bölgede bulunmaktadır. Üç büyük kıtanın; Avrupa,Asya ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yerinin Önemi, Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi Hakkında Bilgi

  TÜRKİYE'NİN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YERİNİN ÖNEMİ

  Türkiye,dünya üzerinde çok önemli bir bölgede bulunmaktadır. Üç büyük kıtanın; Avrupa,Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği bir bölgede yer almaktadır. Çanakkale ve İstanbul boğazları, yurdumuzun sınırları içindedir. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ait gemilerin diğer denizlere açılmaları, ancak boğazlarımızdan geçmeleri ile mümkün olur. Boğazlarımız aynı zamanda ulaşım,ticaret,turizm, balıkçılık, ve rekreasyon alanı olması bakımından önemlidir.

  Avrupa ve Asya ülkeleri arasında eskiden beri süregelen anlaşmazlıklar olmuştur. Bu kıtalarda yaşayan halklar arasında toplumsal ve ekonomik dengesizlikler, inançlar farklılıkları vardır . Avrupa, Asya’ya göre daha gelişmiş durumdadır. Buna karşılık Asya ülkeleri de bol miktarda yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahiptir. Bu zenginliklerin iyi değerlendirilememesi, bazen de batılı ülkelerce sömürülmesi Asya ülkelerinin geri kalmasına sebep olmuştur. Bu ve benzeri sebepler Asya ve Avrupa milletleri arasında devamlı sürtüşme konuları doğurmuştur.

  Yurdumuz, Akdeniz Orta Doğu ve Avrupa uygarlıklarının kesiştiği bir yerdedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi yapan ülkemizin güçlenmesi bazı dış mihrakları tedirgin ve rahatsız etmektedir.

  Ayrıca, Ülkemiz çok zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahiptir. Topraklarımızda her türlü maden yatakları mevcuttur. Bunların en önemlilerinden biri de petroldür. Topraklarımızda her türlü nebatat yetişebilmektedir. Ülkemiz yakın zamana kadar kendi kendine yetebilen nadir ülkelerdenken artık tohumda ve sezona göre de çeşitli ürünlerde dışa bağımlı olmaya başlamıştır. 72 milyon dinamik ve bağımlı genç nüfusumuzla kalkınan ülke konumundayız. Bu gelişmekte olan ülke konumundan öncelikle bizim kendi kendimizi çıkarmamız gerekmetedir. Biz kendimizi küçük lokma olarak görürsek dünya ülkeleri de böyle görür. Muhtaç olduğun kudret: Damarlarındaki asil kanda mevcuttur!..

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.