Hoşgeldiniz.

Neden gazeteleri enine düzgün yırtamayız? gazeteler nasıl yırtılır - gazetelerin özellikleri - gazete kaşıdı nasıl yırtılır - gazete lifleri Denerseniz göreceksiniz ki, bir gazete sayfasını

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Neden gazeteleri enine düzgün yırtamayız?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Neden gazeteleri enine düzgün yırtamayız?
  gazeteler nasıl yırtılır - gazetelerin özellikleri - gazete kaşıdı nasıl yırtılır - gazete lifleri

  Denerseniz göreceksiniz ki, bir gazete sayfasını yukarıdan aşağıya düzgün olarak yırtabilirsiniz. Ancak sağdan sola yani enine yırttığınızda düzgün yırlamazsınız, muhakkak zikzaklar oluşur.Gazete kağıdının ana maddesinin ağaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir gazete kağıdında ağacın lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir.
  İşte bu sebeple bir gazete sayfasını düşey olarak yırtarsanız, yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner. Enine yırtıldığında, her life rastlayışında yırtılma zikzak çizer.
  Peki lifler niçin düşey doğrultuda? Bunun nedeni kağıdın üretiliş biçiminde yatıyor. Bu lifler çok az su içeriyor ve üretim bandında, bandın hareketi boyunca yayılıyor. Üretim bandı sonunda su kuruyor ama, lifler kağıtta uzunlamasına yer alıyor.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.