Hoşgeldiniz.

İlk kadın başbakan kimdir, İlk kadın başbakan Tansu Çiller Türkiye'de ilk Kadın Başbakan Tansu Çiller 25 Haziran 1993 yılında hükümeti kurdu.. Tansu Penbe Çiller (doğum
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 13      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye'nin ilk kadın başbakanı kimdir, ilk bayan başbakanımız kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk kadın başbakan kimdir,
  İlk kadın başbakan Tansu Çiller


  Türkiye'de ilk Kadın Başbakan Tansu Çiller
  25 Haziran 1993 yılında hükümeti kurdu..


  Tansu Penbe Çiller (doğum 24 Mayıs 1946 İstanbul), Türk ekonomist ve siyasetçidir. Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı ve ilk kadın Dışişleri Bakanı.

  Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak koalisyon hükümetlerinde bulunduğu 1991-1997 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık %4.9 oranında büyümüş ve Türkiye’nin GSMH’si Dünya toplamının binde 11.21′indan binde 12.37’sine yükselmiştir.

  1954 seçimlerinde CHP’den milletvekili adayı olmak için Bilecik Valiliği’nden emekli olan Müslüman Gürcü asıllı Hüseyin Necati Çiller ile Muazzez Çiller’in tek çocukları olan Tansu Çiller, Fındıklı’da, İsmet İnönü İlkokulu’na kaydoldu. Ardından, baba Necati Bey’in Bilecik Valisi olarak atanmasını izleyerek, 1953 yılında, Bilecik Edibali İlkokulu’nun beşinci sınıf öğrencisi oldu. Demokrat Parti, okulunun adını değiştirmişti. Tansu Çiller, ilkokul diplomasını İsmet İnönü değil Namık Kemal İlkokulu’ndan aldı.

  Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Robert Koleji Ekonomi Bölümü’nü bitirmiştir. yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, Doktorasını Connecticut Üniversitesi’nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi’nde devam ettirmiştir.. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör olmuştur. Tansu Çiller’in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.


  Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi’nde politikaya girmiştir. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyaldemokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel’in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.

  8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü üzerine Süleyman Demirel’in Türkiye Cumhuriyeti’nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olmuştur. 25 Haziran 1993′ten 6 Mart 1996 tarihine kadar 50, 51 ve 52′nci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır. Başbakanlığı döneminde PKK’ya karşı verilen düşük yoğunluklu savaş nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK’nın ABD yönetimi tarafından terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. Ayrıca Avrupa Birliği ile Turkiye’nin Yunanistan’in Nato’ya girisini engelleyen veto hakkına karşılık Gümrük Birliği antlaşmasını imzalamıştır.

  1996 yılında RP – DYP arasında kurulan 54. hükümette dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yaptı. 1997 yılında Susurluk olayından sonra hükümete karşı gelişen 28 Şubat sürecinde Postmodern darbe’ye maruz kaldı. 3 Kasım 2002′de yapılan erken genel seçimlerde DYP’nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiş ve yerini Mehmet Ağar’a bırakmıştır. 19, 20 ve 21′inci dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır.

  Özer Uçuran Çiller ile evli olan iki çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir.


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.