Hoşgeldiniz.

Adıyaman ilçeleri nelerdir Besni Nereye bağlı , Adıyaman Çelikhan Nereye bağlı , Adıyaman Gerger Nereye bağlı , Adıyaman Gölbaşı Nereye bağlı , Adıyaman Kahta Nereye

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adıyaman ilçeleri, adıyaman iline bağlı ilçeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adıyaman ilçeleri nelerdir

  Besni Nereye bağlı , Adıyaman
  Çelikhan Nereye bağlı , Adıyaman
  Gerger Nereye bağlı , Adıyaman
  Gölbaşı Nereye bağlı , Adıyaman
  Kahta Nereye bağlı , Adıyaman
  Samsat Nereye bağlı , Adıyaman
  Sincik Nereye bağlı , Adıyaman
  Tut Nereye bağlı , Adıyaman


  Besni : İl merkezine uzaklığı 41 km. coğrafi olarak ilin batısındadır. İlçenin kurulduğu bölgede Akdere, Değirmen, Çövenek, Göksu ve Sofraz çayları geçmektedir. İlçenin en önemli dağları Geyik Dağı, Guz Dağı, Kocadağ, Kızıldağ, Pohin Dağılarıdır. İlçenin başlıca gelir kaynağı tarım, halı dokumacılığı ve ticarettir. Ayrıca Besni içmesinin suyu insan vücuduna faydalı geldiği böbrek taşlarına kronik kabızlık ve çeşitli bağırsak hastalıklarına şifa olduğu söylenmektedir.

  Çelikhan : İl merkezine uzaklığı 55 km.dir. İlçenin en yüksek dağı Akdağ olup çevresi Güneydoğu Torosları ile çevrilmiştir. Abdulharap ve Bulam çayları ilçeden geçmektedir. Korucak köyünde bulunan içme suyu şifalı su olarak nitelendirilmekte ve birçok hastalığa deva olduğu söylenmektedir.

  Gerger : İl merkezine 103 km uzaklıktadır. İlçenin görülmesi gereken yerleri Kara göl ile Çet, Kürdek, Ovacık Beyaz çeşme ve Kımıl dağı yaylaları ile Murfan mağaraları ve Gerger Kalesidir. Yerli halk halıcılık , tarım, meyve ticareti, küçük büyük havan ticareti, arıcılık ile uğraşmaktadır.

  Gölbaşı : İl merkezine uzaklığı 63 km.dir. Azaplı, Gölbaşı, İnekli Gölleri ilçenin görülüp gezilmesi gereken büyük gölleridir. Güneydoğu toroslarının parçası olan Öksüz Dağı, Sarıklı Dağı, Meydan Dağı ve Boruk Dağları ilçe sınırlarındadır. İlçenin başlıca gelir kaynağı tarım, Gıda sanayi, Kömür işletmeciliğidir. Beştepe mevkii, Kemerli taş, Gümbürtü mağarası ile ilçede bulunan suyolu önemli güzelliklerindendir.

  Kahta : İlçede bulunan Nemrut, Yarlıca ve Ankar dağı görülmeye değer tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. İlçenin gelir kaynağı turizmin yanı sıra balıkçılık, hayvancılık, tarım ve sanayidir. Karadut köyü sınırları içerisende bulunan Nemrut dağı ilçenin 54 km dışında İl merkezine ise 95 km uzaklıktadır.

  Samsat : İl merkezine uzaklığı 46 km dir. İlçenin çevresi Atatürk Baraj Gölü suları ile çevrilidir. Yarım ada şeklini almış ilçe dünyada eşi benzeri olmayan baraj gölü manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu bulunan tarihi eserlerin taşınabilir olanları Adıyaman müzesinde sergilenmektedir. Su Kemerleri ve Kaleler ilçenin önemli tarihi eserleridir.

  Sincik : İl merkezine uzaklığı 70 km.dir. Şahkoylu tarihi köprüsü, Derik Kalesi, Temenos Kalıntıları önemli tarihi eserleridir.

  Tut : İl merkezine uzaklığı 40 km.dir. Akdağ'ın güneyinde bulunan İlçe geneli dağlık bölgeye kuruludur. Adıyaman ilinin en kalabalık ilçelerindendir. İlçe sınırlarından geçen Göksu çayı ve Sebken çayı ilçenin önemli çaylarındandır. İlçenin başlıca geçim kaynağı arıcılık, hayvancılık ve sera işletmeciliğidir.

  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.